021-86023253|021-86023287
021-77093755
تهران:م آرژانتین خ احمد قصیر(بخارست) خ یکم پ14

چگونه قیمت یو پی اس تعیین میشود؟عوامل اساسی در قیمت ups

چگونه قیمت یو پی اس تعیین میشود؟عوامل اساسی در قیمت ups

تعیین قیمت یو پی اس : به طور ساده قیمت گذاری ups یعنی تعیین قیمت یو پی اس برای ups یا خدمات. قیمت‌گذاری ups فعالیتی است که باید تکرار شود و فرایندی مداوم و پیوسته محسوب می‌شود.این تداوم ناشی از تغییرات محیطی و عدم ثبات شرایط بازار است که لزوم جرح و تعدیل قیمت ups را ایجاد می‌کند. قیمت گذاری ups با هدف حداکثر کردن سود،افزایش سهم بازار فروش یو پی اس ،رهبری کیفیت ups، ادامه حیات و یا افزایش قیمت ups در بازار صورت می گیرد.

چگونگی تعیین قیمت یو پی اس در بازار فروش یو پی اس

قیمت گذاری ups در بازار بر مبنای هزینه صورت می گیرد. در یک زنجیره ارزش عمودی فعالیتها باید به صورت سلسله مراتبی تعریف شوند که تا مراحل اولیه قیمت یو پی اس انجام نشود، نمی‌توان مراحل بعدی قیمت گذاری ups را آغاز کرد. چون قیمت گذاری یوپی اس در تجارت الکترونیک به صورت عمودی نیست‌، قیمت ups بر مبنای هزینه دیگر پاسخگوی نیاز بازار نیست. عمودی نبودن قیمت ups در زنجیره ارزش موجب می‌شود یو پی اس هایی که در بازار از ارزش پایین‌تری برخوردار هستند، هزینه تولید بالایی داشته باشند. به علت پایین بودن هزینه جستجو در اینترنت قیمت یو پی اس و حاشیه سود نیز کاهش می‌یابد. همچنین بدین دلیل این که خرده‌فروشان ups در بازارهای الکترونیک حذف می‌شوند، هزینه‌ها و در نتیجه قیمت ups کاهش می‌یابد.بازارهای الکترونیک با ایجاد تنوع در ups و خدمات ups ,قیمتهای متنوعی را برای قیمت ups ارائه می‌دهند که مشتریان بنابر توانایی مالی و میزان رفاه خود، کالا و خدمات متناسب با خود را دریافت می‌کنند. شرکتها می‌پندارند اگر قیمت یو پی اس آنان نسبت به رقبا پایین‌تر باشد، می‌توانند بازار فروش ups را در اختیار بگیرند. اگرچه ممکن است در بازارهای فیزیکی این اتفاق روی دهد اما در بازارهای الکترونیک از اهمیت زیادی برخوردار نیست.

تعیین قیمت یو پی اس

قیمت گذاری پویا برای قیمت یو پی اس

قیمت‌گذاری پویا استراتژی قیمتی برای قیمت ups است که در آن قیمت ups در هر لحظه به خاطر مشتریان و مصرف‌کنندگان و یا به دلیل مجموعه محصولات و خدمات ارائه شده تغییر می‌کند. اگرچه چنین استراتژی قیمتی در بازارهای فیزیکی وجود داشت، اما در بازارهای الکترونیک به دلیل تفاوت در زنجیره ارزش قیمت یو پی اس و اهمیت دیگری می‌یابد. قیمت‌گذاری پویا در قیمت ups یکی از مهمترین هدایای اینترنت است. قیمت‌گذاری پویا، قیمت‌گذاری ups در محیطی است که در آن قیمتها ثابت نیستند بلکه انعطاف‌پذیر هستند. قیمت‌گذاری پویا در فروش ups را می‌‌توان خرید و فروش ups و خدمات در بازاری تعریف کرد که قیمت ups در واکنش به شرایط عرضه و تقاضای بازار براحتی کم و زیاد می‌شوند. قیمت‌گذاری پویا در قیمت ups مکانیزمی است که در آن قیمت ups و شرایط بر اساس قیمت دهی شرکت کنندگان در بازار فروش ups تعیین می‌شود. قیمت‌گذاری ups صحیح با توجه به هزینه‌ها، مشتریان و رقبا صورت می‌گیرد. وقتی هر یک از این متغیرها تغییر کند، بهترین قیمت ups نیز ممکن است تغییر کند. قیمت‌گذاری صحیح ups نیازمند اطلاعات است. در یک بازار پیچیده و به شدت رقابتی، پیش‌بینی و محاسبه تقاضا، مشکل و گاه غیرممکن به نظر می‌رسد. بنابراین اینترنت به عنوان یک بازار پیچیده موجب ایجاد حساسیت قیمتی بالایی می‌شود. مشکل دیگر فروشندگان اینترنتی ups ، این است که مشتریان مختلف قیمتهای متفاوتی می‌پردازند. قیمت‌گذاری ups در این بازارها هم باید جوابگوی اختلافات در بین اقشار مختلف مشتریان باشد و هم گروهها را حمایت و تشویق به خرید ups کند. بدین علت که بازارهای الکترونیک پیچیده هستند، استفاده از قیمتهای ثابت در قیمت یو پی اس ممکن است، مشکل‌زا باشد. پس برخی از شرکتها برای تعیین قیمت ups از قیمت‌گذاری پویا استفاده می‌کنند. وقتی شرایط با چنین سرعتی تغییر می‌کند، تنها رهیافتهای قیمت‌گذاری ups ،قیمت گذاری پویا خواهد بود. با توجه به امکان به دست آوردن سریع اطلاعات از میزان تقاضا، رقبا و مشتریان [عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت ups ] امکان قیمت‌گذاری پویا به وجود می‌آید و گاه قیمت یک کالا چند بار در یک روز می‌تواند تغییر یابد.

قیمت‌گذاری تبادلی در تعیین قیمت یو پی اس

تبادلات الکترونیک، بازارهایی هستند که خریداران و فروشندگان یو پی اس را دور هم جمع می‌کنند. این بازارها، همانند یک دلال عمل می‌کنند. در این سایت ها، فروشندگان ups های خود را برای فروش به خریداران بالقوه عرضه می‌کنند تا در یک مدت زمان مشخص قیمت‌گذاری کنند و به همین ترتیب، خریداران ups نیز می‌توانند نیاز خود به یک ups را اعلام کنند تا فروشندگان بالقوه آن ups در یک دوره مشخص قیمت ups خود را برای عرضه آن ups را اعلام کنند و سپس خریدار ups انتخاب کند. یکی از مزیت‌های این بازارها، برای خریداران ups این است که به تعداد زیادی از فروشندگان ups دسترسی دارند و بر اساس نظریه‌های اقتصادی، هرگاه تعداد فروشندگان ups زیاد شود، رقابت افزایش می یابد و قیمت آن یوپی اس کمتر خواهد بود و به همین ترتیب، هرگاه تعداد خریداران ups افزایش یابد، فروشندگان ups نیز قیمت ups بالاتری را برای فروش ups شان دریافت خواهند کرد.
استراتژی‌های پیشرفته قیمت‌گذاری در قیمت ups

قیمت‌گذاری تبعیضی

واژه قیمت‌گذاری تبعیضی برای قیمت ups اشاره بر این دارد که قیمت ups متفاوت را برای افراد متفاوت بر اساس تمایل آنها به پرداخت، به کار می‌گیرند. قیمت‌گذاری تبعیضی در تعیین قیمت ups این سوال را به وجود می‌آورد که آیا چنین تاکتیک‌هایی برای جامعه مناسب و یا سودآور هست یا خیر. استراتژیست‌های قیمت‌‌گذاری ups ، قیمت‌گذاری تبعیض‌آمیز ups را به سه دسته تقسیم‌بندی می‌کنند:
الف – قیمت‌گذاری تبعیضی درجه یک؛
ب – قیمت‌گذاری تبعیضی درجه دو ؛
پ – قیمت‌گذاری تبعیضی درجه سه.

الف – قیمت‌گذاری تبعیضی درجه یک برای تعیین قیمت ups

دراین نوع قیمت‌گذاری ups ، فروشندگان ups از مصرف‌کنندگان همان مقداری را مطالبه می‌کنند که آنها بابت خرید یک چیز تمایل به پرداخت آن دارند. به همین دلیل شرکتهای ups باید از منحنی تقاضای هر مصرف‌کننده ups مطلع باشند که البته کاری غیر ممکن است. ضمن اینکه، در حالی که یک مشتری ups تمایل به پرداخت قیمت بالایی برای مups یک شرکت ups دارد، دیگر شرکتهای ups ممکن است این ups را با قیمت پایین‌تری ارائه کنند. در اینصورت خریداران ups به سمت این فروشندگان ups برای عدم پرداخت قیمت ups بالاتر هجوم می‌برند. اما آنچه که واقعی به نظر می‌رسد این است که شرکتها به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از مشتریان ups هستند تا در هنگام چانه‌زنی بر سر قیمت ups بتوانند از این اطلاعات برای سنجش میزان تمایل مشتری ups به پرداخت استفاده کنند. معمولاً تاجران حرفه‌ای، پس از چند دقیقه کوتاه متوجه می‌شوند که این مشتری ups چه میزان حاضر است برای خرید ups بپردازد. این مطلب را معمولاً در جواب به سوال “چه میزان بودجه دارید؟” می‌توان دریافت.

ب – قیمت‌گذاری تبعیضی درجه دو در تعیین ups

این نوع قیمت‌گذاری ups نیز مشابهت زیادی به قیمت‌گذاری تبعیضی درجه یک در تعیین قیمت ups دارد. با این تقاوت که در این قیمت‌گذاری ups به دنبال آن هستند که بدانند یک مشتری حداکثر قیمت ups که تمایل دارد برای یک ups بپردازد چه میزان است. در این روش، به دنبال این هستند که بدانند که مشتری نه تنها برای یک واحد بلکه برای واحدهای بیشتر نیز چه میزان خواهد پرداخت.

پ – قیمت‌گذاری تبعیضی درجه سوم در تعیین قیمت ups

در این قیمت‌گذاری یو پی اس مشتریان ups ،بر اساس تمایلشان برای پرداخت، دسته‌بندی می‌شوند. تبعیض قیمت یو پی اس بر اساس سن مشتریان روشی است که در فروش بلیت سینما و تئاتر نیز اجرا می‌شود. بلیت تئاتر برای کودکان و بچه‌ها از قیمت کمتری نسبت به دیگر سنین برخوردار است.شرکتها قیمت ups متفاوتی را به مشتریان مختلف ups برای یک یوپی اس ارائه می‌کنند، زیرا این بخشهای مختلف مشتریان تمایل متفاوتی برای پرداخت یک محصول دارند. به همان میزان که برای فروشندگان ups ،پی بردن به خصوصیات مشتریان ups نظیر سن آنها آسان است، اما فروش مجدد این ups ها (خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالاتر از قیمت خرید) کار آسانی نیست. بر اساس اصول اقتصاد پایین‌ترین قیمتی که باید برای یک یوپی اس درخواست ‌شود،نباید از هزینه‌های متغیر تولید آن ups پایین‌تر باشد.یکی از بحث‌ برانگیزترین مباحث در این قیمت‌گذاری تبعیضی در تعیین قیمت ups ، روشی است که شرکتهای هواپیمایی به کار می‌گیرند. در واقع برای تاجران و افرادی که برای کار مسافرت می‌کنند، این مطلب که باوجود پرداخت حداقل ۱۵ درصد بیشتر برای بلیت نسبت به توریست‌ها باید در کنار آنها بنشینند، تعجب بر انگیز است.

قیمت‌گذاری یو پی اس بر اساس تخفیف مقداری

در مقام نظریه، اگر یک شرکت فروش ups بتواند میزان تقاضا برای محصول خود را تخمین بزند، می‌تواند برای فروش ups بر مبنای حجم خریداری شده، تخفیفاتی را در نظر بگیرد و برنامه‌ریزی کند. در این روش مشخص می‌شود که هر مشتری دقیقاً چه میزان حاضر است برای خرید یکups بپردازد و برای تعداد بیشتر چه قدر حاضر است هزینه تقبل کند.

در اینگونه استراتژی‌های قیمت‌گذاری ups که قیمت بـر اساس افزایش حجم خریداری شده، کـــاهش می‌یابد، رابطه معکوس میان قیمت ups و تعداد فروش ایجاد می‌شود.

فهم این ساختار قیمت‌گذاری ups سخت و مشکل است و این سختی، تأثیر معکوس بر فروش ups نیز می‌تواند داشته باشد.

قیمت‌گذاری دوبخشی یو پی اس

برای درک بهتر از اینکه مشتریان چه میزان برای خرید ups حاضرند بپردازند، شرکتها از قیمت‌گذاری ups دوبخشی استفاده می‌کنند. این استراتژی از دو بخش تشکیل شده است. یک بخش قیمت‌گذاری یو پی اس ثابت و دیگری قیمت متغیر که وابسته به میزان خرید هر جنس است. از نقطه نظر اقتصادی، این نکته که قیمت ups متغیر با هزینه متغیر تولید کالا یکسان است، اهمیت فراوانی دارد. برای حداکثر کردن سود، لازم است این استراتژی به گونه‌ای طراحی شود که مصرف‌کنندگان را به خرید یک محصول در قیمت ups متغیر،که کمتر از هزینه تولید آن محصول است، محدود کند.

قیمت‌گذاری بسته‌ای ups

دو نوع استراتژی قیمت‌گذاری ups بسته‌ای وجود دارد: بسته‌های یک دست و خالص و بسته های مختلط. در بسته ‌بندی خالص، محصولات یک شرکت بخشی از آن بسته را در کنار محصولات قبلی شرکت تشکیل می‌دهند و خریدار ناگزیر از خرید کل بسته محصولات است. مثلاً شرکت اویتز (Ovitz) اگر بخواهد ستاره جدیدی را به عنوان هنرمند معرفی کند، آن را در کنار دیگر ستاره‌های مطرح قرار می‌دهد و به این ترتیب آرام آرام به معروفیت و رشد او کمک می‌کند. همچنین برخی شرکتها از این روش برای تبلیغ محصولات جدیدشان استفاده می‌کنند. آنها محصولات جدیدشان را با محصولات قدیمی خود که شناخته شده نیز هستند به صورت یک بسته به یک سری از مشتریان ارائه می‌کنند و به این ترتیب به شناخته شدن آن محصول جدید کمک می‌کنند. ضمن اینکه مشتریان نیز از گرفتن این محصول جدید به صورت رایگان و یا با تخفیف خوشحال می‌شوند.شرکتها باید در نظر داشته باشند که ارائه این محصولات مکمل باید برای جلب رضایت مشتریان باشد. اما در بسته‌بندی مختلط که یکی از معروفترین استراتژی‌های بازاریابی است، محصولات هم به صورت تکی و هم به صورت بسته‌ای ارائه می‌شود و خریدار از انعطاف پذیری در انتخاب برخوردار است. در این بسته بندی قیمت بسته کمتر از جمع قیمت تک تک محصولات است. این روش قیمت‌گذاری یکی ازآسانترین و سودآورترین روشها برای قیمت‌گذاری خدمات اینترنتی است. یکی از مزایای کلیدی به کارگیری تبعیض قیمتی این است که شرکتها می‌توانند یک نوع محصول را به قیمت متفاوت و به مشتریان مختلف ارائه کنند.

تبعیض قیمتی در طول زمان

استفاده از این روش یکی از روشهای معمول و شناخته شده برای فروش ups با قیمت متفاوت است. این استراتژی برای خرده‌فروشان اینترنتی براحتی قابل اجراست. وقتی محصول جدیدی به بازار ارائه می‌شود، ابتدا قیمت یو پی اس بالاست و آرام آرام کاهش می‌یابد. در این حالت برخی از مشتریان که زمان برای آنها از اهمیت بیشتری نسبت به قیمت ups برخوردار است، در همان ابتدای ارائه به بازار این محصول را تهیه می‌کنند و مشتریان دیگر صبر می‌کنند تا قیمت ups پایین آید و خرید کنند. بنابراین با استفاده ازاین استراتژی، مصرف‌کنندگان خودشان انتخاب می‌کنند که به واسطه زمان برای یک محصول چه هزینه‌ای را بپردازند. با این روش هم از میزان تقاضا برای آن محصول مطلع می‌شوند – که اگر میزان تقاضا خوب بود آن را تبلیغ کنند- و هم مشتریان را به داخل مغازه و یا فروشگاه می‌کشانند تا از دیگر محصولات نیز به این واسطه دیدن کنند. البته این روش مورد پسند شرکتهای تولیدکننده آن ups و … نیست، زیرا از نظر بازاریابی قیمت‌گذاری هفته اول و یا اوایل فروش، برای شرکت خیلی مهم است و می‌توانند سود مناسبی کسب کنند. ضمن اینکه ممکن است، قیمت پایین ups یا محصول به منزله عدم کیفیت و یا ارزش کم آن در نظر گرفته شود و به اعتبار شرکت لطمه بزند.

شرکتها معمولاً در این روش با کاهش قیمت به دنبال کسب تقاضای چشمگیری برای محصول ups خود هستند. این حالت ممکن است به چند دلیل اتفاق افتد.

قیمت‌‌گذاری منصفانه:

شرکتهایی که با تقاضای اضافی مواجه هستند، شاید قیمت ups ‌هایشان را پایین‌تر از بازار نگه ‌دارند تا بدین وسیله حسن نیت خود را ثابت کنند و این سبب خرید کردن دیوانه‌وار می‌شود.
عدم اطمینان از تقاضا:

وقتی شرکت، محصول جدیدی را به بازار ارائه می‌کند، از عدم اطمینان نسبت به پذیرش این محصول توسط بازار اطلاعی ندارد. اگر تقاضا به صورت غیر منتظره‌ای بالا باشد، برخی خرده‌فروشان و تولید‌کنندگان از ریسک‌پذیری کمی برخوردارند و به دلیل افزایش یک دفعه‌ای قیمتها، برخی محصولات را با قیمتهای پایین می‌فروشند. مشتریان اغلب شرکتها را به این دلیل که هنگامی که تقاضا برای محصولاتشان افزایش می‌یابد، قیمت یو پی اس ها را افزایش می‌دهند، مورد انتقاد قرار می‌‌دهند. اگرچه افزایش قیمتها می‌تواند برای شرکتها سود زیادی را ایجاد کند، اما به شهرت و اعتبار آنها لطمه می‌زند.

عوامل بازاریابی: قیمت‌گذاری منصفانه

ups از طبیعت مشتریانی سرچشمه می‌گیرد که به صورت جنون‌انگیزی به دنبال کسب آن ups هستند. این مشتریان به تک تک مغازه‌ها سر می‌زنند، در حراجیها قیمت‌گذاری می‌کنند تا این محصول را به هر طریق ممکن به دست آورند. در این حالت مشتریان دیوانه، به ایجاد یک پوشش رسانه‌ای می‌پردازند.
نشانه کیفیت:

اگر قیمت ups به دلایلی نظیر افزایش تقاضا بالا رود، برخی مشتریان این افزایش قیمت ups را نشانه‌ کیفیت داشتن آن محصول به حساب می‌آورند.
روش فروش کارا :

شرکت والت دیزنی با اعلام اینکه برخی از محصولات قدیمی و کلاسیک ویدیویی خود را (نظیر پینوکیو و …) به صورت محدود به فروش می‌رساند و پس از این فروش تا مدتها این محصول را ارائه نخواهد کرد، منجر به خرید دیوانه‌وار مشتریان و هجوم آنها برای خرید شد. در این حالت این شرکت توانست علاوه بر کسب سود خوب، این محصولات را به اندازه کافی و بیشتر از اعلام قبلی به فروش برساند و یک فروش کارا ایجاد کند.

نتیجه گیری

اگرچه در بازارهای سنتی قیمت گذاری ups بر مبنای هزینه صورت می‌گرفت، ولی این روش پاسخگوی قیمت گذاری ups در بازارهای الکترونیک نیست. به علت پایین بودن هزینه جستجو و فراهم شدن امکان مقایسه قیمت ups،کیفیت ups و سایر جنبه های کالا بهره گیری از اینترنت در زندگی روزمره انسانها گسترش روز افزونی پیدا کرده است. مشتریان ترجیح می دهند کالاها و خدمات مورد نیاز خود را در بازارهای الکترونیک جستجو کنند. در بازارهای الکترونیک قیمت تحت تاثیر حساسیت قیمت، منحصر به فرد بودن محصول،آگاهی از خدمت یا محصول جایگزین ، هزینه کل،هزینه مشترک،اثر قیمت-کیفیت و اثر موجودی قرار می‌گیرد. فروشندگان ups با بررسی این اثرات بر روی کالاها و خدمات قابل ارائه خود در بازار الکترونیک می توانند استراتژی‌های متفاوتی را انتخاب کنند. این استراتژی‌ها امکان قیمت گذاری ups صحیح با توجه به هزینه، مشتریان و رقبا را فراهم می‌کند و یک حاشیه سود مناسب را برای فروشندگان به وجود می آورد.